RPC0603JT910K-HP
Mfr.Part #
RPC0603JT910K-HP
Description
RES, PULSE, 0603, 910 KOHM, 5%,
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage Rating :
75 V
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Width :
0.8 mm
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Application :
High Power
Length :
1.6 mm
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height :
0.45 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
910 kOhms
Datasheets
RPC0603JT910K-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0603JT910K-HP
RPC Series, Thick Film, 910 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C