RPC0603JT8R20
Mfr.Part #
RPC0603JT8R20
Description
RES, PULSE, 0603, 8.2 OHM, 5%, 0
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Resistance :
8.2 Ohms
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
1.6 mm
Voltage Rating :
50 V
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Application :
Automotive Grade
Tolerance :
±5%
Height :
0.45 mm
Failure Rate :
Width :
0.8 mm
Datasheets
RPC0603JT8R20
Stackpole Electronics, Inc. RPC0603JT8R20
RPC Series, Thick Film, 8.2 Ohms, 0.1W, 1/10W, ±5%, -55°C ~ 155°C