RPC0603JT6K20-HP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPC0603JT6K20-HP
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, PULSE, 0603, 6.2 KOHM, 5%,
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RPC
Tolerance :
±5%
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Composition :
Thick Film
Product Status :
Active
Application :
High Power
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Style :
PCB Mount
Supplier Device Package :
Technology :
Thick Film
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
0.45 mm
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Voltage Rating :
75 V
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Length :
1.6 mm
Resistance :
6.2 kOhms
Width :
0.8 mm
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Subcategory :
Resistors
Package :
Digi-Reel?
Product Type :
Thick Film Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RPC0603JT6K20-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0603JT6K20-HP
RPC Series, Thick Film, 6.2 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C