RPC0603JT620K-HP
Mfr.Part #
RPC0603JT620K-HP
Description
RES, PULSE, 0603, 620 KOHM, 5%,
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Application :
High Power
Subcategory :
Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Voltage Rating :
75 V
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Product Type :
Thick Film Resistors
Resistance :
620 kOhms
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Package :
Digi-Reel?
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
0.8 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
0.45 mm
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Technology :
Thick Film
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Failure Rate :
Length :
1.6 mm
Datasheets
RPC0603JT620K-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0603JT620K-HP
RPC Series, Thick Film, 620 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C