RPC0603JT270K
Mfr.Part #
RPC0603JT270K
Description
RES 270K OHM 5% 1/10W 0603
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RPC
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Resistance :
270kOhm
Height :
558.8μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RPC0603JT270K
Stackpole Electronics, Inc. RPC0603JT270K
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RPC Series, Thick Film, 270kOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C