RPC0603JT1K60-HP
Mfr.Part #
RPC0603JT1K60-HP
Description
RES, PULSE, 0603, 1.6 KOHM, 5%,
Digi-Reel?
Subcategory :
Resistors
Height :
0.45 mm
Failure Rate :
Application :
High Power
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Product Type :
Thick Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product Status :
Active
Width :
0.8 mm
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Length :
1.6 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Number of Terminations :
2
Technology :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
1.6 kOhms
Voltage Rating :
75 V
Datasheets
RPC0603JT1K60-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0603JT1K60-HP
RPC Series, Thick Film, 1.6 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C