RPC0603JT10R0-HP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPC0603JT10R0-HP
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, PULSE, 0603, 10 OHM, 5%, 0.
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Status :
Active
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Composition :
Thick Film
Width :
0.8 mm
Subcategory :
Resistors
Voltage Rating :
75 V
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Failure Rate :
Length :
1.6 mm
Tolerance :
±5%
Application :
High Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height :
0.45 mm
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Thick Film Resistors
Series :
RPC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistance :
10 Ohms
Technology :
Thick Film
Package :
Digi-Reel?
Datasheets
RPC0603JT10R0-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0603JT10R0-HP
RPC Series, Thick Film, 10 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±5%, -55°C ~ 155°C