RPC0603FT5R60-HP
Mfr.Part #
RPC0603FT5R60-HP
Description
RES, PULSE, 0603, 5.6 OHM, 1%, 0
Chip Resistor - Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
0603 (1608 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Resistance :
5.6 Ohms
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Failure Rate :
Product Type :
Thick Film Resistors
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Application :
High Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Technology :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Digi-Reel?
Subcategory :
Resistors
Height :
0.45 mm
Length :
1.6 mm
Supplier Device Package :
Voltage Rating :
75 V
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Width :
0.8 mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
RPC0603FT5R60-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0603FT5R60-HP
RPC Series, Thick Film, 5.6 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C