RPC0603FT4K70-HP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPC0603FT4K70-HP
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, PULSE, 0603, 4.7 KOHM, 1%,
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Series :
RPC
Height :
0.45 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Composition :
Thick Film
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Voltage Rating :
75 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Technology :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Package :
Digi-Reel?
Product Type :
Thick Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Width :
0.8 mm
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package :
Application :
High Power
Subcategory :
Resistors
Tolerance :
±1%
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance :
4.7 kOhms
Length :
1.6 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Datasheets
RPC0603FT4K70-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0603FT4K70-HP
RPC Series, Thick Film, 4.7 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C