RPC0603FT33R0-HP
Mfr.Part #
RPC0603FT33R0-HP
Description
RES, PULSE, 0603, 33 OHM, 1%, 0.
Active
Product Type :
Thick Film Resistors
Length :
1.6 mm
Series :
RPC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Technology :
Thick Film
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Subcategory :
Resistors
Width :
0.8 mm
Supplier Device Package :
Height :
0.45 mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage Rating :
75 V
Tolerance :
±1%
Resistance :
33 Ohms
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Termination Style :
SMD/SMT
Application :
High Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RPC0603FT33R0-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0603FT33R0-HP
RPC Series, Thick Film, 33 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C