RPC0603FT330K-HP
Mfr.Part #
RPC0603FT330K-HP
Description
RES, PULSE, 0603, 330 KOHM, 1%,
Chip Resistor - Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Type :
Thick Film Resistors
Supplier Device Package :
Subcategory :
Resistors
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±1%
Width :
0.8 mm
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Application :
High Power
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series :
RPC
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
0.45 mm
Resistance :
330 kOhms
Failure Rate :
Length :
1.6 mm
Technology :
2
Voltage Rating :
75 V
Datasheets
RPC0603FT330K-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0603FT330K-HP
RPC Series, Thick Film, 330 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C