RPC0603FT18K0-HP
Mfr.Part #
RPC0603FT18K0-HP
Description
RES, PULSE, 0603, 18 KOHM, 1%, 0
Chip Resistor - Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Height :
0.45 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Failure Rate :
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Digi-Reel?
Length :
1.6 mm
Resistance :
18 kOhms
Technology :
RPC
Product Type :
Thick Film Resistors
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Application :
High Power
Composition :
Thick Film
Voltage Rating :
75 V
Width :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RPC0603FT18K0-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0603FT18K0-HP
RPC Series, Thick Film, 18 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C