RPC0603FT180K-HP
Mfr.Part #
RPC0603FT180K-HP
Description
RES, PULSE, 0603, 180 KOHM, 1%,
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
180 kOhms
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RPC0603FT180K-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0603FT180K-HP
RPC Series, Thick Film, 180 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C