RPC0402JT68K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPC0402JT68K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, PULSE, 0402, 68 KOHM, 5%, 0
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Type :
Thick Film Resistors
Length :
1 mm
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Subcategory :
Resistors
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Power Rating :
200 mW (1/5 W)
Series :
RPC
Supplier Device Package :
Package :
Digi-Reel?
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Technology :
Thick Film
Ratings :
AEC-Q200
Application :
Automotive Grade
Width :
0.5 mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Composition :
Thick Film
Resistance :
68 kOhms
Failure Rate :
Voltage Rating :
50 V
Height :
0.35 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
RPC0402JT68K0
Stackpole Electronics, Inc. RPC0402JT68K0
RPC Series, Thick Film, 68 kOhms, 0.2W, 1/5W, ±5%, -55°C ~ 155°C