RPC0402JT510R
Mfr.Part #
RPC0402JT510R
Description
RES, PULSE, 0402, 510 OHM, 5%, 0
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage Rating :
50 V
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
510 Ohms
Length :
1 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
0.5 mm
Power Rating :
200 mW (1/5 W)
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Height :
0.35 mm
Datasheets
RPC0402JT510R
Stackpole Electronics, Inc. RPC0402JT510R
RPC Series, Thick Film, 510 Ohms, 0.2W, 1/5W, ±5%, -55°C ~ 155°C