RPC0402JT43K0
Mfr.Part #
RPC0402JT43K0
Description
RES, PULSE, 0402, 43 KOHM, 5%, 0
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Power Rating :
200 mW (1/5 W)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Resistance :
43 kOhms
Height :
0.35 mm
Width :
0.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Voltage Rating :
50 V
Length :
1 mm
Datasheets
RPC0402JT43K0
Stackpole Electronics, Inc. RPC0402JT43K0
RPC Series, Thick Film, 43 kOhms, 0.2W, 1/5W, ±5%, -55°C ~ 155°C