RPC0402JT13R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPC0402JT13R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, PULSE, 0402, 13 OHM, 5%, 0.
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Subcategory :
Resistors
Voltage Rating :
50 V
Series :
RPC
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package :
Width :
0.5 mm
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
200 mW (1/5 W)
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Number of Terminations :
2
Application :
Automotive Grade
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Failure Rate :
Composition :
Thick Film
Technology :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package :
Digi-Reel?
Tolerance :
±5%
Resistance :
13 Ohms
Features :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Product Type :
Thick Film Resistors
Length :
1 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Ratings :
AEC-Q200
Height :
0.35 mm
Datasheets
RPC0402JT13R0
Stackpole Electronics, Inc. RPC0402JT13R0
RPC Series, Thick Film, 13 Ohms, 0.2W, 1/5W, ±5%, -55°C ~ 155°C