RP73PF1J54R9BTDF
Mfr.Part #
RP73PF1J54R9BTDF
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/6W 0603
Stock
937
In Stock :
937
Chip Resistor - Surface Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Includes :
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Resistance :
54.9Ohm
Housing Color :
Olive Drab
Insert Material :
Plastic
Packaging :
MouseReel
Shell Size - Insert :
15-35
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Qualification :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Technology :
Thin Film
Number of Positions :
37
Orientation :
D
Supplier Device Package :
0603
Number of Terminations :
2
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Resistor Type :
High Power
Features :
Mounting Feature :
Flange
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
0.167W, 1/6W
Tolerance :
0.1 %
Mounting Style :
PCB Mount
Failure Rate :
Base Product Number :
KJB0T
Shell Finish :
Cadmium over Electroless Nickel
Voltage Rating :
100V
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Length :
1.55 mm
Material Flammability Rating :
Series :
KJB
TE Connectivity
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Product Type :
Thin Film Resistors
Fastening Type :
Threaded
Temperature Coefficient :
± 25ppm/°C
Note :
Contacts Not Included
Width :
0.8 mm
Product Width :
0.85mm
Mounting Type :
Panel Mount
Product Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
Height :
0.45 mm
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Crimp
Power Rating :
166mW
Contact Size :
22D
Datasheets
RP73PF1J54R9BTDF
TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1J54R9BTDF
High Power Flange, KJB Series, Thin Film, 54.9ohm, 0.167W, 1/6W, 0.1 %, -65°C ~ 175°C