RP73PF1E6K65BTD
Mfr.Part #
RP73PF1E6K65BTD
Description
RES 6.65K OHM 0.1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Length :
1 mm
TE Connectivity
Composition :
Thin Film
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Temperature Coefficient :
±25(ppm/°C)
Mounting Style :
PCB Mount
Failure Rate :
Not Required
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Technology :
Thin Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Series :
RP73P
Current Sensing :
No
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Anti-Sulfurated :
No
Military Standard :
Not Required
Packaging :
Tape and Reel
Termination Style :
Pad
Product Type :
Thin Film Resistors
Package Type :
SMD
Width :
0.5 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Type :
Features :
Height :
0.3 mm
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Product Depth (mm) :
0.5(mm)
Case Style :
Epoxy
Resistance :
6650(ohm)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Height (mm) :
0.3(mm)
Anti-Surge :
Product Status :
Active
Tolerance :
0.1 %
Base Product Number :
RP73PF1E
Case Size :
Supplier Device Package :
Number of Terminals :
2
Product Length (mm) :
1(mm)
Subcategory :
Resistors
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Power Rating(s) :
0.1 (1/10)(W)
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Package / Case :
RoHS :
Details
Voltage Rating :
50 V
Datasheets
RP73PF1E6K65BTD
TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1E6K65BTD
RP73P Series, Thin Film, 6650(ohm), 0.1W, 1/10W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C