RP73PF1E422RBTD
Mfr.Part #
RP73PF1E422RBTD
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 422 OHM 0.1% 1/10W 0402
Power Rating :
100mW
Tolerance :
0.1 %
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Type :
High Power Precision Resistors
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Qualification :
TE Connectivity
Packaging :
MouseReel
Height :
0.3 mm
Product Type :
Thin Film Resistors
Resistance :
422Ohm
Product Width :
0.5mm
Subcategory :
Resistors
Voltage Rating :
50V
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Length :
1.02mm
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Failure Rate :
Mounting Style :
PCB Mount
Supplier Device Package :
Length :
1 mm
Package :
Bulk
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Width :
0.5 mm
Technology :
Thin Film
Base Product Number :
RP73PF1E
RoHS :
Details
Series :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
± 25ppm/°C
Resistor Type :
High Power
Datasheets
RP73PF1E422RBTD
TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1E422RBTD
High Power * Series, Thin Film, 422ohm, 0.063W, 1/16W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C