RP73PF1E3K57BTD
Mfr.Part #
RP73PF1E3K57BTD
Description
RES 3.57K OHM 0.1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Package Type :
SMD
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Case Style :
Epoxy
Package / Case :
Anti-Surge :
No
Anti-Sulfurated :
No
Product Status :
Active
Power Rating(s) :
0.1 (1/10)(W)
Features :
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Product Height (mm) :
0.3(mm)
Case Size :
Number of Terminals :
2
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Base Product Number :
RP73PF1E
Military Standard :
Not Required
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Resistance :
3570(ohm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Failure Rate :
Not Required
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Current Sensing :
Tolerance :
±0.1%
Termination Style :
Pad
Product Length (mm) :
1(mm)
Construction :
RECTANGULAR
Product Depth (mm) :
0.5(mm)
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Series :
RP73, Holsworthy
Packaging :
Tape and Reel
Datasheets
RP73PF1E3K57BTD
TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1E3K57BTD
RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 3570(ohm), 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C