RP73PF1E31K6BTD
Mfr.Part #
RP73PF1E31K6BTD
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 31.6K OHM 0.1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Qualification :
Number of Positions :
79
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Base Product Number :
D38999/20MG
Length :
1 mm
2
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
Shell Size - Insert :
Contact Size :
22D
Product Width :
0.5mm
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Electroless Nickel
Packaging :
MouseReel
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
D
Voltage Rating :
50V
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Failure Rate :
Width :
0.5 mm
Fastening Type :
Threaded
TE Connectivity
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Power Rating :
100mW
Insert Material :
Technology :
Thin Film
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
For Male Pins
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Shell Size, MIL :
G
Shell Material :
Composite
Contact Type :
Crimp
Resistor Type :
High Power
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Composition :
Thin Film
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Tolerance :
0.1 %
Temperature Coefficient :
± 25ppm/°C
Mounting Style :
PCB Mount
Material Flammability Rating :
Product Type :
Thin Film Resistors
Resistance :
31.6kOhm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Product Length :
1.02mm
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Includes :
Height :
0.3 mm
Housing Color :
Silver
Package :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Datasheets
RP73PF1E31K6BTD
TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1E31K6BTD
High Power Flange, Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, Thin Film, 31.6kohm, 0.063W, 1/16W, 0.1 %, -65°C ~ 200°C