RP73PF1E24R3BTD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RP73PF1E24R3BTD
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 24.3 OHM 0.1% 1/10W 0402
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Orientation :
D
Product Depth (mm) :
0.5(mm)
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel
Contact Type :
Crimp
Qualification :
Failure Rate :
Not Required
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Current Sensing :
No
Product Status :
Active
Base Product Number :
D38999/24FC
Insert Material :
Product Height (mm) :
0.3(mm)
Product Length :
1.02mm
Number of Terminations :
2
Number of Positions :
22
Shell Finish :
Electroless Nickel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Length (mm) :
1(mm)
Material Flammability Rating :
TE Connectivity
Resistance :
24.3(ohm)
Technology :
Thin Film
Resistor Type :
High Power
Contact Shape :
Circular
Tolerance :
0.1 %
Power Rating(s) :
0.1 (1/10)(W)
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Construction :
RECTANGULAR
Shell Material :
Aluminum
Product Type :
Thin Film Resistors
Power Rating :
100mW
Type :
For Male Pins
Package :
Bulk
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Number of Terminals :
2
Shielding :
Shielded
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Fastening Type :
Threaded
Width :
0.5 mm
Package Type :
SMD
Height :
0.3 mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage Rating :
50V
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Case Style :
Epoxy
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Width :
0.5mm
Length :
1 mm
Temperature Coefficient :
±25(ppm/°C)
Includes :
RoHS :
Details
Housing Color :
Silver
Anti-Surge :
No
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Military Standard :
Not Required
Connector Type :
Receptacle Housing
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Contact Size :
22D
Case Size :
Shell Size - Insert :
Features :
Anti-Sulfurated :
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
Termination Style :
Pad
Shell Size, MIL :
C
Subcategory :
Resistors
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
RP73PF1E24R3BTD
TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1E24R3BTD
High Power Bulkhead - Front Side Nut, Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, Thin Film, 24.3(ohm), 0.063W, 1/16W, 0.1 %, -65°C ~ 200°C