RP73PF1E1K15BTD
Mfr.Part #
RP73PF1E1K15BTD
Description
RES 1.15K OHM 0.1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
Pad
Failure Rate :
Not Required
Power Rating :
100mW
Packaging :
Tape and Reel
Product Width :
0.5mm
Anti-Sulfurated :
No
Supplier Device Package :
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Power Rating(s) :
0.1 (1/10)(W)
Technology :
Thin Film
Number of Terminals :
2
Width :
0.5 mm
Voltage Rating :
50V
Case Style :
Epoxy
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Height (mm) :
0.3(mm)
Qualification :
Package :
Retail Package
Features :
Product Type :
Thin Film Resistors
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Series :
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Case Size :
Height :
0.3 mm
Product Status :
Active
Product Depth (mm) :
Package Type :
SMD
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistor Type :
High Power
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Subcategory :
Resistors
Military Standard :
Not Required
Product Length (mm) :
1(mm)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Construction :
RECTANGULAR
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Tolerance :
0.1 %
Current Sensing :
No
Composition :
Thin Film
Anti-Surge :
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Length :
1.02mm
Type :
Package / Case :
TE Connectivity
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
±25(ppm/°C)
Base Product Number :
RP73PF1E
Number of Terminations :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance :
1150(ohm)
RoHS :
Details
Length :
1 mm
Datasheets
RP73PF1E1K15BTD
TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1E1K15BTD
High Power * Series, Thin Film, 1150(ohm), 0.063W, 1/16W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C