RP73PF1E18R2BTD
Mfr.Part #
RP73PF1E18R2BTD
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 18.2 OHM 0.1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
350μm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
13 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated :
50V
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
RP73P, Holsworthy
Resistance :
18.2Ohm
Datasheets
RP73PF1E18R2BTD
TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1E18R2BTD
RP73P, Holsworthy Series, Thin Film, 18.2Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C