RP73PF1E17K8BTD
Mfr.Part #
RP73PF1E17K8BTD
Description
RES 17.8K OHM 0.1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not Required
Product Status :
Active
Tolerance :
±0.1%
Anti-Sulfurated :
No
Current Sensing :
No
Series :
RP73, Holsworthy
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Technology :
Thin Film
Power Rating(s) :
0.1 (1/10)(W)
Resistor Type :
High Power
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Power Rating :
100mW
Composition :
Thin Film
Mounting Style :
PCB Mount
Package Type :
SMD
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Product Length :
1.02mm
Product Depth (mm) :
0.5(mm)
Supplier Device Package :
Base Product Number :
RP73PF1E
Number of Terminations :
2
Voltage Rating :
50V
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Packaging :
Tape and Reel
Product Width :
0.5mm
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Product Height (mm) :
0.3(mm)
Width :
0.5 mm
Type :
Length :
1 mm
Temperature Coefficient :
±25(ppm/°C)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistance :
17800(ohm)
Case Size :
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Subcategory :
Resistors
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Product Length (mm) :
1(mm)
Features :
Qualification :
Failure Rate :
Not Required
Anti-Surge :
Product Type :
Thin Film Resistors
Case Style :
Epoxy
Construction :
RECTANGULAR
Termination Style :
Pad
Number of Terminals :
2
Height :
0.3 mm
Package / Case :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RP73PF1E17K8BTD
TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1E17K8BTD
High Power RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 17800(ohm), 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C