RP73PF1E14K7BTD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RP73PF1E14K7BTD
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 14.7K OHM 0.1% 1/10W 0402
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Power Rating :
100mW
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Length :
1 mm
Package Type :
SMD
Fastening Type :
Threaded
Anti-Surge :
No
Product Depth (mm) :
0.5(mm)
Product Status :
Active
Composition :
Thin Film
Case Size :
Number of Terminations :
2
Series :
806
Mounting Feature :
Flange
Width :
0.5 mm
Failure Rate :
Not Required
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Height :
0.3 mm
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Termination :
Solder
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Shell Size - Insert :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Base Product Number :
RP73PF1E
Contact Finish - Mating :
Gold
Package / Case :
Voltage Rating :
50V
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±25(ppm/°C)
Tolerance :
0.1 %
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Number of Terminals :
2
Product Length (mm) :
1(mm)
Technology :
Thin Film
Primary Material :
Metal
Product Type :
Thin Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Orientation :
F
Mounting Style :
PCB Mount
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating(s) :
0.1 (1/10)(W)
Product Width :
0.5mm
Product Length :
1.02mm
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Military Standard :
Not Required
Termination Style :
Pad
Packaging :
Tape and Reel
TE Connectivity
Product Height (mm) :
0.3(mm)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Color :
Black
Anti-Sulfurated :
No
Case Style :
Epoxy
Resistance :
14700(ohm)
Resistor Type :
High Power
Type :
Current Sensing :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Supplier Device Package :
Package :
Retail Package
Brand :
TE Connectivity / AMP
Contact Material :
COPPER ALLOY
Qualification :
RoHS :
Details
Shell Material :
Aluminum
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Features :
Ground
Datasheets
RP73PF1E14K7BTD
TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1E14K7BTD
High Power Flange, 806 Series, Thin Film, 14700(ohm), 0.063W, 1/16W, 0.1 %, -65°C ~ 175°C