RP73PF1E12R4BTD
Mfr.Part #
RP73PF1E12R4BTD
Description
RES 12.4 OHM 0.1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Power Rating :
100 mW
Temperature Coefficient :
±25(ppm/°C)
Voltage Rating (DC) :
50 V
Product Type :
Thin Film Resistors
Base Product Number :
RP73PF1E
Min Operating Temperature :
-55 °C
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Case Size :
Series :
RP73P
Construction :
RECTANGULAR
Voltage Rating :
50 V
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Current Sensing :
No
Termination Style :
Pad
Product Height (mm) :
0.3(mm)
Width :
0.5 mm
Tolerance :
0.1 %
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Case Style :
Epoxy
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Features :
Number of Terminations :
2
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Type :
Thin Film
Anti-Surge :
No
Height :
350 µm
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Supplier Device Package :
Composition :
Thin Film
Military Standard :
Not Required
Anti-Sulfurated :
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Packaging :
Tape and Reel
Subcategory :
Resistors
Product Depth (mm) :
0.5(mm)
Max Operating Temperature :
155 °C
RoHS :
Compliant
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 days ago)
Mounting Style :
PCB Mount
Power Rating(s) :
0.1 (1/10)(W)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance :
12.4(ohm)
TE Connectivity
Package / Case :
Product Status :
Active
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Product Length (mm) :
1(mm)
Technology :
Schedule B :
Number of Terminals :
2
Failure Rate :
Not Required
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Length :
1 mm
Package Type :
SMD
Datasheets
RP73PF1E12R4BTD
TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1E12R4BTD
RP73P Series, Thin Film, 12.4(ohm), 0.1W, 1/10W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C