RP73D2B9K09BTG
Mfr.Part #
RP73D2B9K09BTG
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
250mW
Number of Resistors :
1
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Strip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
PRECISION
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated DC :
200V
Height :
550μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
ELV :
Compliant
Termination :
Solder
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Max Power Dissipation :
250mW
Case Code (Metric) :
Weight :
16.187578mg
Voltage - Rated :
200V
Resistance :
9.09kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Published :
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
RP73D2B9K09BTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2B9K09BTG
FIXED RESISTOR RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 9.09kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C