RP73D2B806RBTG
Mfr.Part #
RP73D2B806RBTG
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
3.05 mm
Qualification :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Radiation Hardening :
No
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Resistance :
806Ohm
Max Operating Temperature :
155 °C
Temperature Coefficient :
± 15ppm/°C
Number of Pins :
2
Features :
Size / Dimension :
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Number of Resistors :
1
Package :
Strip
Max Power Dissipation :
250 mW
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Termination :
Solder
Weight :
16.187578 mg
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Type :
SMD High Power Precision Resistors
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Voltage Rating :
200V
Width :
1.55 mm
Product Status :
Active
Composition :
Thin Film
Product Type :
Thin Film Resistors
IP Rating :
IP65
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power Rating :
250mW
Height :
0.55 mm
Tolerance :
0.1 %
Voltage Rating (DC) :
200 V
Base Product Number :
RP73D2B
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Supplier Device Package :
Product Length :
3.2mm
Packaging :
Cut Tape
Subcategory :
Resistors
REACH SVHC :
No SVHC
ELV :
Compliant
Failure Rate :
Product Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Housing Material :
Aluminum
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Series :
RP73
Technology :
PRECISION
RoHS :
Compliant
Termination Style :
SMD/SMT
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Grace Technologies
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RP73D2B806RBTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2B806RBTG
Precision RP73 Series, Thin Film, 806ohm, 0.25W, 1/4W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C