RP73D2B5R23BTG
Mfr.Part #
RP73D2B5R23BTG
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 5.23 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Additional Feature :
PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Strip
Max Power Dissipation :
250mW
Mount :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR
ELV :
Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
200V
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
250mW
Height :
660.4μm
Series :
RP73, Holsworthy
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Resistors :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C