RP73D2B38R3BTG
Mfr.Part #
RP73D2B38R3BTG
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.55 mm
Qualification :
Product Type :
Thin Film Resistors
Tolerance :
0.1 %
Size / Dimension :
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Number of Terminations :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package :
Strip
Packaging :
Cut Tape
Product Length :
3.2mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Width :
1.6mm
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
TE Connectivity
Voltage Rating :
200V
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Base Product Number :
RP73D2B
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Features :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Termination Style :
SMD/SMT
Resistor Type :
PRECISION
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Series :
RP73
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance :
38.3Ohm
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Height :
0.55 mm
Temperature Coefficient :
± 15ppm/°C
Subcategory :
Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
250mW
Type :
SMD High Power Precision Resistors
Length :
3.05 mm
Supplier Device Package :
Technology :
Thin Film
Datasheets
RP73D2B38R3BTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2B38R3BTG
Precision RP73 Series, Thin Film, 38.3ohm, 0.25W, 1/4W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C