RP73D2B249RBTG
Mfr.Part #
RP73D2B249RBTG
Package / Case
4-SMD, No Lead
Description
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
Case Code (Imperial) :
Current - Supply (Max) :
33mA
Base Product Number :
RP73D2B
Schedule B :
Type :
XO (Standard)
Voltage - Supply :
2.5V
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Thin Film Resistors
Subcategory :
Resistors
Length :
3.05 mm
Technology :
Thin Film
REACH SVHC :
Unknown
ELV :
Compliant
Frequency :
7.3728 MHz
Series :
SiT8208
Power Rating :
0.25 W
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
15.0000 ppm/°C
Width :
1.55 mm
RoHS :
Details
Ratings :
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Size / Dimension :
0.276 L x 0.197 W (7.00mm x 5.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Depth :
1.55 mm
Resistance :
249 Ohm
Product Width :
1.55 mm
Product Length :
3.05 mm
Failure Rate :
Absolute Pull Range (APR) :
Height :
0.55 mm
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Resistance Tolerance :
0.1
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Output :
LVCMOS, LVTTL
Voltage Rating :
200 V
Packaging :
Cut Tape
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 days ago)
Spread Spectrum Bandwidth :
Base Resonator :
MEMS
Termination :
Solder
Features :
Radiation Hardening :
No
Voltage Rating (DC) :
200 V
Product Status :
Active
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Military Standard :
Not
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Qualification :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
TE Connectivity
Mount :
Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Frequency Stability :
±10ppm
Max Operating Temperature :
155 °C
Function :
Standby (Power Down)
Package :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
Precision High Power
Current - Supply (Disable) (Max) :
70µA
Package / Case :
4-SMD, No Lead
2
Number of Resistors :
1
Number of Pins :
2
Max Power Dissipation :
250 mW
Case Code (Metric) :
Datasheets
RP73D2B249RBTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2B249RBTG
Precision High Power SiT8208 Series, Thin Film, 249 Ohm, 0.25W, 1/4W, ±0.1%, -40°C ~ 85°C