RP73D2B12K4BTG
Mfr.Part #
RP73D2B12K4BTG
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Base Product Number :
RP73D2B
Size / Dimension :
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Subcategory :
Resistors
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Strip
Type :
SMD High Power Precision Resistors
Series :
RP73, Holsworthy
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Resistance :
12.4 kOhms
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
Length :
3.05 mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Width :
1.55 mm
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Technology :
Thin Film
Voltage Rating :
200 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
0.55 mm
Product Type :
Thin Film Resistors
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Composition :
Thin Film
Features :
Datasheets
RP73D2B12K4BTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2B12K4BTG
RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 12.4 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C