RP73D2B12K1BTG
Mfr.Part #
RP73D2B12K1BTG
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Termination :
Solder
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
550μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
Voltage - Rated DC :
200V
Voltage - Rated :
200V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Weight :
16.187578mg
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.1%
Number of Resistors :
1
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ELV :
Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mount :
Surface Mount
Resistance :
12.1kOhm
Packaging :
Strip
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
RP73, Holsworthy
Depth :
1.55mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RP73D2B12K1BTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2B12K1BTG
FIXED RESISTOR RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 12.1kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C