RP73D2B11R3BTG
Mfr.Part #
RP73D2B11R3BTG
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 11.3 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
11.3Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
200V
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Height :
550μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
250mW
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Series :
RP73, Holsworthy
Number of Resistors :
1
Weight :
16.187578mg
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
PRECISION
Termination :
Solder
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Datasheets
RP73D2B11R3BTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2B11R3BTG
FIXED RESISTOR RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 11.3Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C