RP73D2B10K7BTG
Mfr.Part #
RP73D2B10K7BTG
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/4W 1206
Packaging :
Cut Tape
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Base Product Number :
RP73D2B
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating :
200 V
Size / Dimension :
0.120 L x 0.061 W (3.05mm x 1.55mm)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Product Status :
Active
Type :
SMD High Power Precision Resistors
Technology :
Thin Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Thin Film
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±0.1%
Width :
1.55 mm
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Resistance :
10.7 kOhms
Package :
Strip
Subcategory :
Resistors
Product Type :
Thin Film Resistors
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Supplier Device Package :
Height :
0.55 mm
Length :
3.05 mm
TE Connectivity
Datasheets
RP73D2B10K7BTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2B10K7BTG
RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 10.7 kOhms, 0.25W, 1/4W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C