RP73D2A6K65BTG
Mfr.Part #
RP73D2A6K65BTG
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/8W 0805
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
150V
ELV :
Compliant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
6.65kOhm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
RP73, Holsworthy
Packaging :
Strip
Published :
Max Power Dissipation :
125mW
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Number of Resistors :
1
Height :
550μm
Power Rating :
125mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Depth :
1.25mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR
Voltage - Rated DC :
150V
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
PRECISION
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Weight :
5.499807mg
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mount :
Surface Mount
Termination :
Solder
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
RP73D2A6K65BTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2A6K65BTG
FIXED RESISTOR RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 6.65kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C