RP73D2A68K1BTG
Mfr.Part #
RP73D2A68K1BTG
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Weight :
5.499807mg
Voltage - Rated :
150V
Resistance :
68.1kOhm
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
PRECISION
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
ELV :
Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Voltage - Rated DC :
150V
Packaging :
Strip
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR
Series :
RP73, Holsworthy
Power Rating :
125mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Max Power Dissipation :
125mW
Height :
550μm
Number of Resistors :
1
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
Solder
Case Code (Metric) :
Datasheets
RP73D2A68K1BTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2A68K1BTG
FIXED RESISTOR RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 68.1kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C