RP73D2A64K9BTG
Mfr.Part #
RP73D2A64K9BTG
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Series :
RP73, Holsworthy
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Resistance :
64.9kOhm
ELV :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Published :
Number of Resistors :
1
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
PRECISION
Packing Method :
TR
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
125mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
125mW
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Tolerance :
±0.1%
Height :
550μm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
150V
Weight :
5.499807mg
Datasheets
RP73D2A64K9BTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2A64K9BTG
FIXED RESISTOR RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 64.9kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C