RP73D2A634KBTG
Mfr.Part #
RP73D2A634KBTG
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 634K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Technology :
Thin Film
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status :
Active
Type :
SMD High Power Precision Resistors
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Number of Terminations :
2
Voltage Rating :
150 V
Product Type :
Thin Film Resistors
Subcategory :
Resistors
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Width :
1.25 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
Cut Tape
TE Connectivity
Base Product Number :
RP73D2A
Tolerance :
0.1 %
Package :
Strip
Supplier Device Package :
RoHS :
Details
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Failure Rate :
Series :
RP73
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Operating Temperature Range :
- 55 C to+ 155 C
Resistance :
634 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Length :
2 mm
Height :
0.55 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
RP73D2A634KBTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2A634KBTG
RP73 Series, Thin Film, 634 kOhms, 0.125W, 1/8W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C