RP73D2A4K42BTG
Mfr.Part #
RP73D2A4K42BTG
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
TE Connectivity
Product Type :
Thin Film Resistors
Product Status :
Active
Height :
0.55 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Technology :
Thin Film
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Base Product Number :
RP73D2A
Length :
2 mm
Type :
SMD High Power Precision Resistors
Packaging :
Cut Tape
Tolerance :
0.1 %
Power Rating :
125mW
Qualification :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Product Width :
1.25mm
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Operating Temperature Range :
- 55 C to+ 155 C
Width :
1.25 mm
RoHS :
Compliant
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Resistance :
4.42kOhm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
RP73
Termination Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Features :
Voltage Rating :
150V
Subcategory :
Resistors
Number of Terminations :
2
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Package :
Strip
Product Length :
2.01mm
Temperature Coefficient :
± 15ppm/°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Datasheets
RP73D2A4K42BTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2A4K42BTG
Precision RP73 Series, Thin Film, 4.42kohm, 0.125W, 1/8W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C