RP73D2A442KBTG
Mfr.Part #
RP73D2A442KBTG
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 442K OHM 0.1% 1/8W 0805
Thin Film
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Tolerance :
0.1 %
TE Connectivity
Product Length :
2
Type :
SMD High Power Precision Resistors
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Width :
1.25 mm
Resistance Tolerance :
0.1
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Voltage Rating :
150V
Resistance :
442 kOhm
Base Product Number :
RP73D2A
Subcategory :
Resistors
Failure Rate :
Series :
RP73
Package :
Strip
Qualification :
Power Rating :
0.125 W
Technology :
Thin Film
Product Status :
Active
Product Width :
1.25
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
15.0000 ppm/°C
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Height :
0.55 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Features :
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Thin Film Resistors
Length :
2 mm
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Packaging :
Cut Tape
Datasheets
RP73D2A442KBTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2A442KBTG
Precision RP73 Series, Thin Film, 442 kOhm, 0.125W, 1/8W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C