RP73D2A38K3BTG
Mfr.Part #
RP73D2A38K3BTG
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
125mW
Series :
RP73, Holsworthy
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Strip
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Power Rating :
125mW
Height :
660.4μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Case Code (Imperial) :
Resistance :
38.3kOhms
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
150V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Width :
1.25mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
150V
ELV :
Compliant
Number of Resistors :
1
Supplier Device Package :
Length :
2.0066mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Composition :
Thin Film
Termination :
Solder
Datasheets
RP73D2A38K3BTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2A38K3BTG
RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 38.3kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C