RP73D2A18K2BTG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RP73D2A18K2BTG
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Published :
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Height :
550μm
Packing Method :
TR
Packaging :
Strip
Termination :
Solder
Resistance :
18.2kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
150V
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
PRECISION
Number of Resistors :
1
Voltage - Rated :
150V
Power Rating :
125mW
Max Power Dissipation :
125mW
Series :
RP73, Holsworthy
ELV :
Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Composition :
Thin Film
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RP73D2A18K2BTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2A18K2BTG
FIXED RESISTOR RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 18.2kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C