RP73D2A169KBTG
Mfr.Part #
RP73D2A169KBTG
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage Rating :
150 V
Number of Resistors :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Base Product Number :
RP73D2A
Features :
Military Standard :
Not
Series :
RP73
Radiation Hardening :
No
Composition :
Thin Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Case Code (Imperial) :
Type :
SMD High Power Precision Resistors
Mount :
Surface Mount
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
15 ppm/°C
Length :
2 mm
Tolerance :
0.1 %
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
ELV :
Compliant
Technology :
Thin Film
Voltage Rating (DC) :
150 V
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Height :
550 µm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Depth :
1.25 mm
RoHS :
Compliant
Mounting Style :
PCB Mount
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Max Power Dissipation :
125 mW
TE Connectivity
Number of Terminations :
2
Product Type :
Thin Film Resistors
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
Termination :
Solder
Weight :
5.499807 mg
Resistance :
169 kΩ
Case Code (Metric) :
Package :
Strip
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Termination Style :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Supplier Device Package :
Subcategory :
Resistors
Power Rating :
125 mW
Max Operating Temperature :
155 °C
Width :
1.25 mm
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RP73D2A169KBTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2A169KBTG
RP73 Series, Thin Film, 169 kΩ, 0.125W, 1/8W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C