RP73D2A147KBTG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RP73D2A147KBTG
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Depth :
1.25mm
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ELV :
Compliant
Resistance :
147kOhm
Weight :
5.499807mg
Packaging :
Strip
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
Number of Resistors :
1
Case Code (Imperial) :
Military Standard :
Not
Power Rating :
125mW
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Termination :
Solder
Height :
550μm
Published :
Additional Feature :
PRECISION
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
150V
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated DC :
150V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RP73, Holsworthy
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
RP73D2A147KBTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2A147KBTG
FIXED RESISTOR RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 147kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C