RP73D2A143KBTG
Mfr.Part #
RP73D2A143KBTG
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
125 mW
Supplier Device Package :
Packaging :
Cut Tape
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 days ago)
Series :
RP73
Case Code (Metric) :
Product Status :
Active
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Military Standard :
Not
Package :
Strip
Termination Style :
SMD/SMT
ELV :
Compliant
Product Type :
Thin Film Resistors
Height :
0.55 mm
Number of Resistors :
1
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Max Operating Temperature :
155 °C
Features :
Tolerance :
0.1 %
Failure Rate :
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Type :
SMD High Power Precision Resistors
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Composition :
Thin Film
Technology :
Thin Film
Length :
2 mm
Termination :
Solder
Case Code (Imperial) :
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Resistors
Width :
1.25 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 155 C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
ABB
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
2
Base Product Number :
RP73D2A
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Depth :
1.25 mm
Voltage Rating (DC) :
150 V
Resistance :
143 kOhms
Weight :
5.499807 mg
RoHS :
Compliant
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
15 PPM / C
Voltage Rating :
150 V
Datasheets
RP73D2A143KBTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2A143KBTG
RP73 Series, Thin Film, 143 kOhms, 0.125W, 1/8W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C