RP73D2A133KBTDF
Mfr.Part #
RP73D2A133KBTDF
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.25mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
133kOhms
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Radiation Hardening :
No
Series :
RP73, Holsworthy
Case Code (Metric) :
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.1%
Height :
550μm
Published :
Length :
2mm
Voltage - Rated :
150V
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
125mW
Weight :
5.499807mg
Max Operating Temperature :
155°C
Number of Resistors :
1
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ELV :
Compliant
Termination :
Solder
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RP73D2A133KBTDF
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2A133KBTDF
RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 133kOhms, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C