RP73D1J7R87BTG
Mfr.Part #
RP73D1J7R87BTG
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 7.87 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RP73, Holsworthy
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Packaging :
Strip
Factory Lead Time :
13 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
PRECISION
Resistance :
7.87Ohm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR
Datasheets
RP73D1J7R87BTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D1J7R87BTG
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 7.87Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C